AKCJA „ KLOCKOWE WYZWANIE” w Gminnym Przedszkolu w Makowie.

W tym roku szkolnym dzieci z Gminnego Przedszkola w Makowie przystąpiły do Ogólnopolskiej Akcji „ KLOCKOWE WYZWANIE”. Koordynatorem przedsięwzięcia jest p. Agnieszka Szychowska-Szadkowska.
Organizatorem akcji jest Studio Rozwoju Potencjał #klockowezadania #budujzpotencjałem #klockowewyzwanie . Jest to już II edycja klockowego wyzwania. Nasze przedszkolem uczestniczy w niej po raz pierwszy. WYZWANIE KLOCKOWE NA DNI WRZEŚNIOWE , czyli pobudzamy naszą kreatywność. Głównym celem projektu jest rozwijanie wyobraźni, kreatywności i twórczości; doskonalenie orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz kształtowanie precyzji i cierpliwości. Wyzwanie zostało stworzone z myślą o nauce/terapii przez zabawę.
Są takie zabawy i zabawki, których nie powinno się zastępować niczym innym, z uwagi na ich ogromny wpływ na rozwój dziecka. Do nich należą klocki i zabawy konstrukcyjne przy ich pomocy. Powinny one towarzyszyć naszym pociechom od najmłodszych lat, nawet gdy nie są w stanie nic jeszcze zbudować. W wieku przedszkolnym podczas budowania zaczyna pojawiać się planowanie, czyli zadawanie pytania: „co chcę zbudować?”. Czasem pojawia się kooperacja, gdy grupa dzieci tworzy jedną konstrukcję. Wymaga to współdziałania i realizowania wspólnego planu, inaczej wieża runie Takie budowanie uczy orientacji przestrzennej oraz precyzji, ćwiczy zmysł równowagi i dotyku, usprawnia koordynację ruchową. Nie bez znaczenia jest wspomniany wcześniej element współpracy, który pozytywnie wpływa na zdolność dzieci do nawiązywania kontaktów i zadowolenia z relacji z rówieśnikami. W końcu, zbudowane z kolegami dzieło napawa dumą, jest powodem do tego, by pochwalić się rodzicom, generuje więc pozytywne emocje kojarzone również z rówieśnikami.
Tak naprawdę niewiele zabawek rozwija zręczność dziecięcych rąk w porównywalnym stopniu. Wydawać by się mogło, że rozwój manualny jest szczególnie ważny w przypadku małych dzieci, jednak przecież także chłopcy
i dziewczynki w wieku 5-12 lat muszą rozwijać swoje zdolności tego rodzaju. Doczepianie, łączenie, rozłączanie, odczepianie - te czynności powtarzane mnóstwo razy podczas każdej ''sesji'' z klockami po prostu wyśmienicie ćwiczą zwinność dziecięcych rąk. Każdemu dziecku jest potrzebna gimnastyka. Nie zapominajmy, że należy ćwiczyć całe ciało, a zwinne palce ułatwiają wykonywanie wielu codziennych czynności i są potrzebne nie tylko artystom. Ta złożona umiejętność poznawcza polega na prowadzeniu rąk za bodźcami wzrokowymi. Nasze ręce działają przede wszystkim dzięki temu, że otrzymują wizualne informacje.
Za sprawą odpowiedniej koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecko dobrze radzi sobie z nauką - i nie chodzi tu tylko o umiejętność pisania
i czytania. Koordynacja ręka-oko przydaje się także choćby podczas jazdy na rowerze i w trakcie uprawiania niemal każdego sportu. Jest również ogromnie ważna w dorosłym życiu. Jeśli nie jest ona na wystarczająco dobrym poziomie, nie można prowadzić samochodu, szyć, gotować i wykonywać wielu innych czynności. Powodów na to, by wspierać rozwój dziecka, wykorzystując do tego klocki, można znaleźć więcej, jednak te powyższe wydają się najważniejsze.
Do akcji zaprosiliśmy również rodziców, którzy w weekend, budują wraz z dziećmi w swoich domach. Zaczęliśmy 1 września, a kończymy 30-tego. Zadania dotyczące konstrukcji związane są z polskim kalendarzem świąt. Po zrealizowaniu wszystkich „wyzwań” Gminne Przedszkole w Makowie, będzie mogło pochwalić się kolejnym certyfikatem.

Akcja_klocki_2020_01
Akcja_klocki_2020_01
Akcja_klocki_2020_02
Akcja_klocki_2020_02
Akcja_klocki_2020_03
Akcja_klocki_2020_03
Akcja_klocki_2020_04
Akcja_klocki_2020_04
Akcja_klocki_2020_05
Akcja_klocki_2020_05
Akcja_klocki_2020_06
Akcja_klocki_2020_06
Akcja_klocki_2020_07
Akcja_klocki_2020_07
Akcja_klocki_2020_08
Akcja_klocki_2020_08