Najstarsze grupy dzieci z Gminnego Przedszkola z Makowa wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę autokarową do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie zwiedzali maleńką fabrykę produkującą ozdoby świąteczne „Dekor – Szkło”. Tam pani przewodnik oprowadzając nas po zakładzie wprowadzała przedszkolaki w tajniki produkcji bajecznie kolorowych bombek. Zwiedzanie zaczęliśmy od dmuchalni szkła, gdzie powstaję te niezwykłe cudeńka. Dmuchanie bombek przypomina troszkę robienie baniek mydlanych - tylko temperatura pracy jest nieco wyższa - ok. 600 stopni Celsjusza. Kolejnym pomieszczeniem, do którego zostaliśmy zaproszeni to miejsce, gdzie bombki dostają zastrzyki i są srebrzone od środka. Mają tam też swoistą szkołę przetrwania - kilkuminutowe wytrząsanie, aby sreberko równo się rozłożyło...potem już tylko kąpiel i do suszenia. Piękne srebrne kule bardzo się wszystkim podobały i mogłyby takie pozostać, ale to jeszcze nie koniec ich podróży. Teraz wędrują do farbiarni, gdzie pani lakieruje je w bajeczne, tęczowe odcienie. Złote, czerwone, żółte, pomarańczowe, zielone, matowe i błyszczące jakie dusza zapragnie. Ostatnim etapem naszego zwiedzania była pracownia zdobienia bombek. Panie malarki z niezwykłą precyzją wyczarowywały przeróżne wzory przy użyciu cieniutkich pędzelków z włosia wiewiórek lub bobrów. Wszystko ozdobione barwnym brokatem, koralikami, cekinami i innymi niezwykłymi ozdobami tworzącymi ze szklanych kulek prawdziwe dzieła sztuki. Nareszcie upragniona frajda. Wszystkie dzieci dostały cztery bombeczki i własnoręcznie je ozdobiły. Ale była zabawa. Troszkę grubszymi niż Panie pędzlami, dzieci nanosiły na szkło specjalny klej tworząc swoje wymarzone wzorki, po czym obsypywały rożnymi kolorami brokatu. Wyszły przepięknie, każda z nich otrzymała również śliczny napis z imieniem jej właściciela.

Wycieczka_fabryka_bombek_2019_01
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_01
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_02
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_02
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_03
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_03
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_04
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_04
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_05
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_05
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_06
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_06
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_08
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_08
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_09
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_09
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_11
Wycieczka_fabryka_bombek_2019_11