Do tej pory znali Ich tylko z lekcji historii, kart szkolnych podręczników, przekazów medialnych, filmu ,,Miasto 44’’… a 27 lutego 2019 r. poznali Ich osobiście. Bohaterów, świadków i uczestników historycznych wydarzeń – Powstańców warszawskich!
Gimnazjum Świętego Wojciecha w Makowie zostało zaproszone przez Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Skierniewicach do udziału w projekcie ,,Młodzi – Bohaterom”.
To zaszczyt, wyróżnienie, ale i wielkie wyzwanie dla placówki, która realizuje także ogólnopolski projekt ,,Szkoła Młodych Patriotów’’. Patriotyzm, słowo, które przeszło już do lamusa czy autentyczna wartość, nieobca współczesnemu człowiekowi? Weterani czasów wojny i okupacji hitlerowskiej zasłużyli na miano prawdziwych patriotów, bo i czas ich młodości przypadł na bolesne lata naszej historii, a młodzi ludzie XXI wieku? Nie muszą stawać na barykadach, bronić swojej tożsamości narodowej, składać ofiary na ołtarzu Ojczyzny. Mogą za to własnym życiem świadczyć o miłości do Niepodległej… od 100 lat! Niemałe przeżycia towarzyszyły zatem gimnazjalistom zarówno w trakcie przygotowań, jak i w drodze na spotkanie. W Domu Wsparcia dla Powstańców Warszawskich czekali już niektórzy bohaterowie tamtych wydarzeń, inni dopiero przybywali. Im również towarzyszyły ogromne emocje. Po raz kolejny bowiem chcieli zmierzyć się z doznaniami, które będą nosić w swoich sercach do końca życia. Pani Zosia, Pani Irenka, Pani Jadzia, Pan Jan………. przywoływali z pamięci doświadczenia 63 dni powstania, które całkowicie odmieniło ich życie. Przed naszymi oczami przesuwały się kolejno obrazy łapanek, masowych egzekucji, w uszach dźwięczały syreny . Nieludzkie wycie matki niosącej swoje na wpół spalone dziecko..! Bezmiar cierpienia obezwładniał, wyciskał łzy. W atmosferze skupienia i głębokiej ciszy dało się słyszeć apel : ,,Nie przechodźcie obojętnie obok miejsc dla nas świętych. Zatrzymajcie się na chwilę. Oddajcie hołd! I idźcie do swoich spraw!’’ Słowa! Wybrzmiewały one z ust ludzi boleśnie dotkniętych przeżyciem pokoleniowym, ale jakże serdecznych, ciepłych, kochających życie. Aż trudno uwierzyć, że wielu z nich przekroczyło 90… wiosnę! Nieodparty entuzjazm, radość, uśmiech to zdecydowanie cechy ludzi młodych, ale i Oni tacy są. Entuzjastycznie przyjęli przygotowany dla nich program w teatrze cieni. W młodych odtwórcach ról odnaleźli samych siebie z czasów młodości. Była to bowiem sentymentalna podróż przywołująca wspomnienia i dająca nadzieję, że młodzi godnie zastąpią Bohaterów. Nasz program wpisał się w słowa podziękowania jednego z powstańców, że w każdych warunkach można służyć Polsce. A zatem możemy być dumni : zasłużyliśmy na miano patriotów! Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i słodkim poczęstunkiem. Apetyty dopisywały wszystkim, a uśmiechy nie schodziły z twarzy na pamiątkowym zdjęciu. Spotkaniu towarzyszyła ekipa Telewizji Polskiej, która w najbliższym czasie wyemituje na antenie stacji program.
W spotkaniu uczestniczyły : P. Barbara Gogol, dyrektor PPPP w Skierniewicach, P. Hanna Głuszek, dyrektor Gimnazjum Świętego Wojciecha w Makowie. Kształt widowiska w teatrze cieni opracowała P. Renata Wójcik, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum Świętego Wojciecha w Makowie. Koordynatorem projektu była pani Emilia Safianowska, psycholog PPPP w Skierniewicach.

Spotkanie_Powstancami_10
Spotkanie_Powstancami_10
Spotkanie_Powstancami_11
Spotkanie_Powstancami_11
Spotkanie_Powstancami_12
Spotkanie_Powstancami_12
Spotkanie_Powstancami_13
Spotkanie_Powstancami_13
Spotkanie_Powstancami_14
Spotkanie_Powstancami_14
Spotkanie_Powstancami_15
Spotkanie_Powstancami_15
Spotkanie_Powstancami_16
Spotkanie_Powstancami_16
Spotkanie_Powstancami_01
Spotkanie_Powstancami_01
Spotkanie_Powstancami_02
Spotkanie_Powstancami_02
Spotkanie_Powstancami_03
Spotkanie_Powstancami_03
Spotkanie_Powstancami_04
Spotkanie_Powstancami_04
Spotkanie_Powstancami_05
Spotkanie_Powstancami_05
Spotkanie_Powstancami_06
Spotkanie_Powstancami_06
Spotkanie_Powstancami_07
Spotkanie_Powstancami_07
Spotkanie_Powstancami_08
Spotkanie_Powstancami_08
Spotkanie_Powstancami_09
Spotkanie_Powstancami_09