Pod takim tytułem w dniu 8 listopada 2018 roku odbył się Gminny Konkurs Historyczny skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu gminy. Obejmował zakres tematyczny dotyczący Odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918 r. W konkursowych zmaganiach wzięło udział 18 uczestników. Wszyscy byli bardzo dobrze przygotowani. Prezentowali wysoki i wyrównany poziom dotyczący znajomości historii Polski tamtego okresu.
Najwyższą liczbę punktów 99/100 zdobył uczeń Szkoły Podstawowej w Makowie Karol Sasim, tym samym zajmując pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło Karolowi Gruszeckiemu ze Szkoły Podstawowej w Pszczonowie, a trzecie Franciszkowi Szczechowiczowi ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicach. Podczas oczekiwania na wyniki konkursu uczniowie własnoręcznie wykonali biało-czerwone kotyliony, które dumnie prezentowali w trakcie odbioru nagród i dyplomów.