W dniach od 29 lipca do 6 sierpnia odbył się X, jubileuszowy obóz muzyczny. Jak co roku głównym jego celem było pozyskanie nowych muzyków do makowskiej orkiestry. W odróżnieniu od poprzednich obozów, które odbywały się w górach tym razem wyjechaliśmy na Mazury, do miejscowości Krutyń. Ośrodek „Krutynianka”, w którym byliśmy zakwaterowani jest pięknie usytuowany nad rzeką Krutynią. Każdego dnia odbywały się zajęcia muzyczne: dla początkujących – nauka gry na instrumentach, czytania nut oraz musztry paradnej pod okiem instruktorów, a dla pozostałych, zaawansowanych już muzyków – próby orkiestry. Codzienne, krótkie koncerty spotkały się z bardzo miłym przyjęciem przez wypoczywających w Krutyni turystów oraz mieszkańców. Oczywiście obóz, to nie tylko muzykowanie. Największą atrakcją był spływ kajakowy po Krutyni: kilkanaście kilometrów w malowniczym „tunelu” z drzew i trzcin, w towarzystwie dzikich kaczek i łabędzi, na płytkiej, leniwie płynącej rzece pozostawiły niezapomniane wrażenia (chociaż niektórym dało się mocno we znaki). Bardzo atrakcyjny był również rejs statkiem z Rucianego – Nida do Mikołajek i z powrotem po jeziorach Bełdany, Śniardwy i Mikołajskim. Ponadto odbyliśmy spacer z leśnikiem do rezerwatu „Zakręt”, zwiedziliśmy fermę jeleniowatych w Kosewie Górnym oraz zażywaliśmy kąpieli w „mazurskim morzu”, czyli jeziorze Śniardwy. W niedzielę uczestniczyliśmy we mszy świętej i wysłuchaliśmy koncertu organowego w sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce. Dzięki wspaniałej, słonecznej pogodzie, codziennie kąpaliśmy się w Krutyni. Podczas podsumowania wyjazdu młodzi adepci orkiestry musieli zaprezentować swoje umiejętności gry na instrumentach, a wszyscy uczestnicy obozu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Podziękowaliśmy także właścicielom ośrodka „Krutynianka”, w którym byliśmy zakwaterowani. Bardzo miłym akcentem były pochwały pod naszym adresem za wzorowe zachowanie i sympatyczną atmosferę. Na koniec chcielibyśmy bardzo podziękować władzom gminy za pomoc w zorganizowaniu obozu, a szczególnie za jego dofinansowanie. Mamy nadzieję, że ten wyjazd przyczyni się do dalszego rozwoju makowskiej orkiestry.

Opracował Piotr Gradowski

IMG_0134
IMG_0134
IMG_0147
IMG_0147
IMG_3592
IMG_3592