W dniu 11 listopada br. – w 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, w makowskim kościele pw. Św. Wojciecha odprawiona została uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny. We Mszy Św., którą celebrował ks. Tadeusz Jaros - proboszcz parafii, uczestniczyły m.in. władze Gminy Maków z Wójtem Jerzym Stankiewiczem i Przewodniczącą Rady Gminy Marią Piechut na czele, poczty sztandarowe ze szkół podstawowych i jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy oraz makowska Orkiestra Dęta OSP pod dyrekcją dh Mariana Chmielewskiego. Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski. Po zakończeniu Mszy Św. odbył się okolicznościowy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej i solistów oraz uczniów ze szkół podstawowych pod kierunkiem p.Beaty Domiza.

Dziesiątego listopada na stadionie w Makowie odbyła się już czwarta edycja biegów sztafetowych z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – „Sztafeta dla Niepodległej”. W imprezie wzięło udział 77 uczniów ze szkół w Dąbrowicach, Makowie, Pszczonowie i Woli Makowskiej. Otwarcia zawodów dokonał zastępca Wójta Gminy Maków  Adam Gasiński. Rywalizowano w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV – VI oraz VII – VIII. W tym roku każda drużyna miała swojego patrona – wybitnego Polaka – sportowca, ale takiego sprzed wielu lat.  Przed biegiem zadaniem każdej z drużyn było odszukanie kilku informacji o swoim patronie. Innymi akcentami patriotycznymi były biało – czerwone stroje uczestników oraz pałeczki sztafetowe w barwach narodowych.

Wyniki rywalizacji biegów sztafetowych 7x400 metrów:

Klasy IV – VI:

1. Klasy VI SP Maków „Irena Szewińska”

2. Klasy V SP Maków „Władysław Kozakiewicz”

3. SP Wola Makowska „Zdzisław Krzyszkowiak”

Kolejne miejsca zajęły: SP Pszczonów „Justyna Kowalczyk”,  SP Dąbrowice „Ryszard Szurkowski” i klasy IV SP Maków „Halina Konopacka”

Klasy VII – VIII:

1. SP Wola Makowska „Janusz Sidło”

2. SP Dąbrowice „Wojciech Fortuna”

3. Klasy VIII SP Maków „Stanisław Marusarz”

Następnie: klasa VII SP Maków „Jacek Wszoła” i SP Pszczonów „Jerzy Kulej”.

Wszystkie uczestniczące drużyny otrzymały okolicznościowe dyplomy. Na zakończenie uczestnicy zawodów oraz ich opiekunowie spożyli pyszne kiełbaski z grilla oraz gorącą herbatę przygotowane przez pracowników Urzędu Gminy. Imprezę zorganizowali  animatorzy Orlika Jarosław Łopatka i Piotr Gradowski we współpracy z Gminą Maków oraz Makowskim Centrum Kultury. Po raz kolejny dzieci i młodzież na sportowo uczcili rocznicę odzyskania niepodległości. Mamy nadzieję, że „Sztafeta dla Niepodległej” na stałe wejdzie do kalendarza imprez sportowych naszej gminy.