baner majowe forum 18

„MAJOWE FORUM GOSPODARCZE”
które odbędzie się w Makowie w dniach :
sobota 26.05.2018 w godzinach 9:00-14:00 oraz
niedziela 27.05.2018 w godzinach 9:00 -13:00

Poniżej podajemy tematykę:

SOBOTA godzina 9:00- 14:00

• 09.00 - 11.00 - Zagrożenia smogiem. Rynek pelletu w Polsce, możliwości rozwoju – ceny pelletu. Porównanie kosztów ogrzewania różnymi metodami.
• 11.00 - 12.00 – Uprawy roślin energetycznych – plantacje biomasy. Dopłaty do upraw i opłacalność upraw energetycznych – prowadzący Mateusz Fronc.
• 12.00 - 13.00 - Co to jest piec na pellet? Jak one działają?
                        Co to jest kolektor słoneczny? Jak one działają?
• 13.00 - 14.00 – Prelekcja oraz występ gości z Litwy.

NIEDZIELA godzina 9:00- 13:00
• 09.00 - 11.00 – Możliwości dofinansowania na prowadzenie działalności gospodarczej lub założenia działalności gospodarczej – Lokalna Grupa Działania „GNIAZDO”.
• 11.00 - 12.00 – Działania Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego – dofinansowania, zrealizowane projekty.
• 12.00 - 13.00 - Prelekcja Łowickiego Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Łowiczu (kierunki kształcenia i związane z nimi możliwości).

W programie przewidziane są sprawy dotyczące ekologii środowiska, rozwoju
działalności gospodarczej oraz nawiązywaniu nowych kontaktów partnerskich.

Dla wszystkich uczestników przewidziany jest catering.

Szanowni Państwo!
Udział w forum jest całkowicie bezpłatny.
Serdecznie zapraszam do udziału w tym wydarzeniu.
Zapraszam Państwa bardzo serdecznie licząc, że podczas tego forum będziemy mieli możliwość wymiany informacji oraz lepszego poznania Waszych oczekiwań,
których konsekwencją będzie trwałe
i dobre umocowanie Waszych działalności.

Chętne Osoby prosimy o zapisy pod numerem telefonu 46 831 20 09
wewnętrzny 104 lub 105 oraz pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KARTA ZGŁOSZENIA

W związku z obchodami Dnia Europy, w dniu 14 maja br. w makowskim przedszkolu po raz pierwszy odbył się Dzień Angielski. Koordynatorką była pani Kasia Seliga, która na co dzień uczy języka angielskiego. W obchody włączyli się wszyscy nauczyciele, rodzice i dzieci. Dzień ten miał na celu podniesienie świadomości bycia Europejczykiem, zapoznanie z kulturą Anglii, oswojenie z językiem obcym, a co za tym idzie ośmielenie dzieci do podejmowania wyzwań językowych. Przedszkolaki przyszły ubrane w kolory znajdujące się na fladze Wielkiej Brytanii oraz przyniosły swoje ulubione kubeczki. W ten szczególny dzień, dzieci oglądały prezentację na temat Anglii, zapoznały się z kulturą, tradycjami oraz zabytkami kraju. Z ogromnym zaciekawieniem słuchały informacji i ciekawostek o królowej Elżbiecie II i jej życiu. Po pokazie odbył się krótki quiz, w którym dzieci mogły się wykazać swoją wiedzą o Anglii. Oczywiście zdali go celująco. Ukoronowaniem dnia było wspólne kosztowanie angielskiej herbatki oraz maślanych ciasteczek – wszystko podane zgodnie z tradycją tea time. Tym razem królowa niestety nie zaszczyciła przedszkola swoją obecnością, obiecała jednak, że pojawi się na herbatce w przyszłym roku. Czekamy z niecierpliwością!

2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7

Termomodernizacja budynku komunalnego Ośrodka Zdrowia w Pszczonowie oraz termomodernizacja budynku stacji uzdatniania wody w Makowie. Budynek Ośrodka Zdrowia w Pszczonowie i budynek Stacji Uzdatniania wody w  Makowie, to kolejne gminne budynki użyteczności publicznej, które poddano termomodernizacji.W ramach termomodernizacji w budynkach ocieplono ściany, wymieniono pokrycie dachowe, ocieplono fundamenty. Dzięki temu zmniejszą się koszty utrzymania budynków, a same budynki zyskały nowy estetyczny wygląd.
Wartość tej inwestycji to kwota 229152,65 zł z czego 142906,76 zł dofinansowano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Pszczonow1
Pszczonow1
Pszczonow2
Pszczonow2

W ramach realizowanego projektu Erasmus+ „Learning through Outdoor Eperience”, troje uczniów klas III z Gimnazjum Świętego Wojciecha w Makowie – Karolina Różycka, Karolina Maszkowska, Konrad Pawlak wraz z opiekunami – nauczycielkami Moniką Stań i Moniką Olejnik uczestniczyły w spotkaniu w Macedonii.
W spotkaniu brały udział delegacje uczniów wraz z opiekunami z krajów partnerskich – Litwy, Rumunii, Macedonii i Polski. Celem spotkania była zintegrowana edukacja w środowisku naturalnym oraz analiza dotychczasowych działań projektowych. Uczniowie zamieszkali u rodzin goszczących, dzięki czemu mogli doskonalić umiejętności językowe i komunikacyjne poza zajęciami, a także poznać swoich zagranicznych rówieśników i ich życie codzienne.
Uczniowie brali udział w wielu interesujących lekcjach: językowej w bibliotece, zajęciach praktycznych z szycia i rysowania, lekcji historii i sztuki w Muzeum Kumanovo, lekcji pierwszej pomocy w Organizacji Czerwonego Krzyża, debacie na temat podobieństw i różnic, lekcji ekonomii w Narodowym Banku Republiki Macedonii w Skopje. Ponadto zwiedzili piękne miasto Ohrid, a w nim rekonstrukcje osady ludzkiej w Muzeum na wodzie, jezioro Ohrid, klasztor Św. Nauma, twierdzę cara Samuela.
Oprócz zajęć w terenie, uczniowie uczyli się macedońskich tańców, próbowali regionalnych potraw, prezentowali swoją szkołę i kraj, integrowali się z rodzinami ich goszczącymi.
Podczas gdy uczniowie zdobywali nowe doświadczenie, nauczyciele omawiali dotychczasowe działania, dzielili się spostrzeżeniami z realizacji projektu, planowali spotkanie podsumowujące na Litwie.

18 (1)
18 (1)
5 (2)
5 (2)

Na przełomie kwietnia i maja w makowskim Gimnazjum miały miejsce dwie patriotyczne uroczystości. Społeczność szkolna uczestniczyła w przepięknych lekcjach historii przygotowanych wspólnie przez gimnazjalistów i uczniów Szkoły Podstawowej: apel - Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej oraz uroczystość w związku z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obecność Pocztów Sztandarowych obydwu makowskich Szkół, odświętne stroje, nastrój powagi i skupienia oraz wzruszające słowa płynące ze sceny wzbudzały u uczestników poczucie dumy i tożsamości narodowej.
23 kwietnia w Gimnazjum, któremu patronuje Święty Wojciech – patron makowskiej Parafii oraz patron Polski, miała miejsce równie podniosła uroczystość – Święto Patrona Szkoły. Zaszczycili nas swoją obecnością: Pan Jerzy Stankiewicz – Wójt Gminy Maków, Ksiądz Prałat Stanisław Ciąpała, Pani Mirosława Górska - Skarbnik Gminy, Pani Jolanta Zarzycka- Karda – Dyrektor GZEAS w Makowie, Pani Urszula Szumska-Ceroń - Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Jolanta Szeliga - Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ks. J. Twardowskiego w Makowie, Pani Teresa Kopińska – Sołtys Makowa.
W części artystycznej uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, który dotyczył nienawiści szerzącej się w świecie, dotykającej już każdego, wszechobecnej w mediach. W przedstawieniu można było znaleźć receptę na pokonanie tego zjawiska. Lekarstwem są: miłość, zaufanie, szczerość. Przypomniana została też sylwetka i dokonania św. Wojciecha w kontekście setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

20180502_101342
20180502_101342
DSCF0458
DSCF0458
DSCF0462
DSCF0462
DSCF0476
DSCF0476

W związku z przypadającą na rok 2018 setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”. Nowe hasło przewodnie stało się dla szkół zachętą do radosnego świętowania, tym samym kształtowania postaw społecznych, patriotycznych i obywatelskich.
W ramach obchodów rocznicowych również uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Świętem podjęli szereg inicjatyw edukacyjnych. Są to różnorodne spotkania z polską historią i kulturą: wycieczki, konkursy, prezentacje. Dobrą okazją do uczczenia rocznicy stało się również Święto Konstytucji 3 Maja, święto pierwszej i najważniejszej ustawy, będącej próbą naprawy państwa po I rozbiorze, tym samym symbolem dążeń niepodległościowych oświeconych Polaków. Pamiętny Dzień 3 Maja uczczono uroczystym apelem szkolnym. Występujący uczniowie zwrócili uwagę na ważne postaci historyczne, idee i wydarzenia. Najciekawszą, najbardziej żywą częścią uroczystości, stały się jednak konkursy wiersza i piosenki. W atmosferze patriotyzmu i szczerej radości, w pełnej gali, a nawet wojskowych mundurach, zaprezentowali się najbardziej utalentowani recytatorzy i wokaliści. Laureaci konkursów otrzymali nagrody książkowe i wzięli udział w sesji fotograficznej
Treści z zakresu wychowania patriotycznego są dziś ważnym elementem nowej podstawy programowej. Rolą szkoły jest wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, przywiązania do historii i tradycji. Nauczyciele i wychowawcy kształtują w młodych ludziach szacunek wobec języka ojczystego, polskiej kultury i historii. Te wszystkie sprawy są najważniejsze dla każdej społeczności szkolnej, również tak małej jak społeczność Szkoły Podstawowej w Świętem.

P1010051
P1010051
P1010054
P1010054

Gmina Maków otrzymała dotację na realizację grantów sołeckich dla miejscowości Święte, Maków i Krężce. W ramach dotacji sołectwa mają zamiar zrealizować zadani tj.:

- Zagospodarowanie placu przy OSP w Świętem. Poprawa ładu przestrzennego i zorganizowanie miejsca do spotkań integracyjnych wokół świetlicy Wiejskiej to postawienie altany rekreacyjne z ławami i stołami, wykonanie miejsca na ognisko z zamontowanymi na stałe ławkami, wykonanie zejście ze skarpy w kierunku stawu i ścieżki do altany. Koszt zadania to : 12 500 ( 5 000 z dotacji) , rozpoczęcie zadania nastąpi zaraz po podpisaniu umowy, natomiast planowane zakończenie zadania to wrzesień 2018

- Zakup pieca gastronomicznego dla mieszkańców sołectwa Maków. Zakup dużego pieca do wypieczenia dużej ilości chleba oraz pizzy, oraz zakup produktów spożywczych do wykonania przysmaków dla większej ilości osób. Mieszkańcy będą mogli cieszyć się smakami pieca i pizzy podczas plenerowej imprezy organizowanej przez Gminę Maków. Koszt zadania to : 11 500 zł ( 5 000 z dotacji) , rozpoczęcie zadania nastąpi zaraz po podpisaniu umowy, natomiast planowane zakończenie zadania to wrzesień 2018

- Zakup garnków i patelni dla KGW Krężce oraz organizacja dożynek gminnych, na których mieszkańcy gminy będą mogli skosztować tradycyjne potrawy regionalne. Koszt zadania to 10500,00 zł (5000,00 tys. zł z dofinansowania). Zadanie będzie zrealizowane w terminie 23 lipiec 2018 r. – 30 września 2018 r.