9 listopada 2018r. , tuż przed obchodami 100 - lecia Święta Niepodległości w całym kraju, także przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Makowie poznały historię drogi do wolności naszego państwa. W tym roku, obchody Święta Niepodległości w naszym przedszkolu odbyły się po raz trzeci i nabrały szczególnie uroczystej oprawy ze względu na okrągłą rocznicę. Budynek przedszkolny udekorowany został biało - czerwonymi flagami, natomiast sala przedszkolna, w której odbyły się występy zamieniona została w scenę teatralną na której dominowały barwy narodowe i symbole patriotyczne. Dzieci z wszystkich grup w strojach galowych, z dumą prezentowały przypięte biało - czerwone kotyliony. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Gabriela Michalska, która powitała wszystkie zebrane dzieci oraz personel przedszkola. Następnie zaprosiła poczet flagowy i wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy równo o godzinie 11:11. Do udziału w obchodach rocznicy 11 listopada przygotowały się wszystkie grupy wiekowe, które po kolei zaprezentowały pieśni patriotyczne. Następnym punktem programu było rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu plastycznego pt. „Polska – Moja Ojczyzna”, zorganizowanego przez panią Annę Frankowską. Głównym celem konkursu było za pomocą środków plastycznych przedstawić piękno i bogactwo naszego kraju. Po zakończeniu części artystycznej wszystkie przedszkolaki zostały nagrodzone Dyplomem Młodego Patrioty na pamiątkę 100 letniej rocznicy. Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”. Pozwoli też na przekazanie tej cząstki zdobytej historii innym dzieciom. Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze maluchy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

3
3
11
11
12
12
13
13
14
14
16
16
17
17
18
18
19
19
1
1

 

Pierwsze miesiące roku 2018/2019 upłynęły uczniom Szkoły Podstawowej w Świętem na podejmowaniu różnorodnych aktywności społeczno-obywatelskich. Odbyły się więc: demokratyczne wybory Prezydium Samorządu Uczniowskiego, uroczysty Dzień Edukacji Narodowej oraz konkurs wierszy i pieśni narodowych. Ponadto zorganizowana została wycieczka regionalna, szlakami małej Ojczyzny, a więc dawnego Księstwa Łowickiego. Wydarzeniem wieńczącym cykl działań patriotycznych była uroczysta akademia z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie naszej szkoły reprezentowali nas również na gminnych obchodach tego jubileuszu. W myśl najważniejszych haseł rocznicowych większość działań wychowawczych podejmowanych w szkole rozwijała postawy patriotyczne uczniów, rodziców i nauczycieli.

zdj1
zdj1
zdj3
zdj3
zdj4
zdj4
zdj5
zdj5

Pod takim tytułem w dniu 8 listopada 2018 roku odbył się Gminny Konkurs Historyczny skierowany do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu gminy. Obejmował zakres tematyczny dotyczący Odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918 r. W konkursowych zmaganiach wzięło udział 18 uczestników. Wszyscy byli bardzo dobrze przygotowani. Prezentowali wysoki i wyrównany poziom dotyczący znajomości historii Polski tamtego okresu.
Najwyższą liczbę punktów 99/100 zdobył uczeń Szkoły Podstawowej w Makowie Karol Sasim, tym samym zajmując pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło Karolowi Gruszeckiemu ze Szkoły Podstawowej w Pszczonowie, a trzecie Franciszkowi Szczechowiczowi ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowicach. Podczas oczekiwania na wyniki konkursu uczniowie własnoręcznie wykonali biało-czerwone kotyliony, które dumnie prezentowali w trakcie odbioru nagród i dyplomów.

IMG_0010
IMG_0010
IMG_0038
IMG_0038

 

100 lat galeria10 listopada br. odbyły się gminne uroczystości upamiętniające 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się porannym Biegiem Niepodległości, w którym wzięły drużyny ze wszystkich szkół z terenu Gminy (ogółem 130 uczestników). Uczestnicy byli ubrani w biało- czerwone stroje i mieli biało czerwone pałeczki sztafetowe, a każda z drużyn przyjęła nazwę jednego z polskich bohaterów narodowych. Bieg zakończył się wspólnym ogniskiem.Popołudniowe uroczystości rozpoczęły się w makowskim kościele Mszą św. w intencji Ojczyzny. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe OSP i szkół z terenu Gminy Maków, strażacy, harcerze, młodzież szkolna i mieszkańcy. Po Mszy Świętej , dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Makowie. Mieszkańcy mogli obejrzeli program słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci z Gminnego Przedszkola Gminnego i Szkoły Podstawowej w Makowie, mieszkańców z terenu Gminy i harcerzy oraz koncertu Orkiestry Dętej z Makowa. Przy dźwiękach pieśni patriotycznych rozbrzmiewały poetyckie słowa wyrażające pragnienia i nadzieje kilku pokoleń walczących o wolną i niepodległą Ojczyznę. Mieszkańcy mogli przeżywać radosne chwile, jakie towarzyszyły Polakom 100 lat temu.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy mogli skosztować jubileuszowego tortu.
Z kolei 11 listopada mieszkańcy Sołectwa Pszczonów zorganizowali Wieczornicę Patriotyczną. Mieszkańcy i goście mogli wysłuchać wierszy i pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci ze szkoły podstawowej w Pszczonowie , drużyny harcerskiej „Czarna 13”, pań z koła gospodyń wiejskich i strażaków miejscowej jednostki OSP. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez panie z KGW.
Wszystkim, który przyczynili się do organizacji i uświetnienia obchodów Święta Niepodległości składamy serdeczne podziękowania.

>>>Galeria<<<

Szkolenie chemizacyjne uzupełniające

26.11.2018r godz. 10:00

Urząd Gminy w Makowie

koszt - 100 zł

Zapisy - 537 998 002; 795 095 414

Gmina Maków po raz kolejny otrzymała dofinansowanie na zadanie mające na celu usuwanie azbestu na swoim terenie. Zadanie pod nazwą: „Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Maków – II etap ” zostało współfinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, całkowity koszt zadania to 23 914,82 zł, z czego 90% kosztów kwalifikowanych pochodzi z dofinansowania- 21 523,00 zł.
Azbest został odebrany całkowicie bezpłatnie. Projektem zostało objętych 39 osób. Azbest pochodzący z domów i budynków gospodarczych oraz z zalegających zapasów, znajdujący się na posesjach został odebrany przez firmę KG EKO-INVEST Sp. Z o.o. wyłonioną zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych . Ilość azbestu jaka została odebrana w ramach projektu to 92,65 ton.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Słomkowie oraz dzieci z oddziału przedszkolnego razem ze swoimi opiekunami pojechali na wycieczkę do Nieborowa. Najpierw zatrzymali się w gospodarstwie agroturystycznym Stajnia „ U Kowala”, gdzie ciekawie i aktywnie spędzili czas. W programie pobytu znalazły się: zwiedzanie stajni i poznanie znajdujących się w niej koni, karmienie koni z ręki marchewką, czyszczenie koni, strzelanie z łuku, gra w minigolfa oraz zabawy na placu zabaw. Nie lada atrakcją dla dzieci okazała się przejażdżka wozem traperskim po Puszczy Bolimowskiej oraz jazda konna w siodle typu western.
Po tak emocjonujących przeżyciach na wszystkich uczestników wycieczki czekał posiłek – kiełbaski pieczone nad ogniskiem i gorąca herbata.
Gospodarstwo agroturystyczne położone jest w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu pałacowo-parkowego rodziny Radziwiłłów w Nieborowie i jego zwiedzanie było kolejnym punktem wycieczki. Pałac w Nieborowie, zbudowany w XVII wieku dla prymasa Michała Radziejowskiego, w drugiej połowie XVIII wieku stał się własnością Radziwiłłów, którzy stworzyli rezydencję godną jednego z najpotężniejszych rodów magnackich w Polsce. Będąc przed pałacem, wszyscy mogli podziwiać imponujący budynek w stylu barokowym otoczony rozległym parkiem. Z kolei wnętrza pałacu bogato obite tkaninami ze zgromadzonymi w nich misternie zdobionymi meblami, portretami, obrazami, porcelaną, żyrandolami, ogromnymi lustrami, kafelkami, z pokaźną biblioteką zachwycały bogactwem i kunsztem wykonania, a także pozwalały wyobrazić sobie przepych magnackich posiadłości.
Na zakończenie wycieczki pani przewodnik oprowadziła wszystkich jej uczestników po parku, który o tej porze roku wyglądał imponująco. Aleja główna usłana kolorowymi liśćmi robiła fantastyczne wrażenie, czemu wtórowała pogoda – był to gorący i słoneczny dzień.

 

Wycieczka_Nieborów_2018_04
Wycieczka_Nieborów_2018_04
Wycieczka_Nieborów_2018_05
Wycieczka_Nieborów_2018_05
Wycieczka_Nieborów_2018_06
Wycieczka_Nieborów_2018_06
Wycieczka_Nieborów_2018_07
Wycieczka_Nieborów_2018_07
Wycieczka_Nieborów_2018_08
Wycieczka_Nieborów_2018_08
Wycieczka_Nieborów_2018_09
Wycieczka_Nieborów_2018_09
Wycieczka_Nieborów_2018_01
Wycieczka_Nieborów_2018_01
Wycieczka_Nieborów_2018_02
Wycieczka_Nieborów_2018_02
Wycieczka_Nieborów_2018_03
Wycieczka_Nieborów_2018_03

W dniu 16 października 2018 r w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Makowie odbył się I Gminny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej „ Tobie Ojczyzno” zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Maków p. Jerzego Stankiewicza, przygotowany przez nauczycielkę muzyki Beatę Domizę. W konkursie wzięło udział 50 uczniów ze wszystkich szkół z terenu Gminy Maków. Uczniowie zostali podzieleni na 2 kategorie wykonawcze – solista i zespół, oraz 4 kategorie wiekowe- klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7-8 i gimnazjum. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom wykonania pieśni. Niektórzy przygotowali odpowiednie stroje a kilkoro zagrało samodzielnie podkład muzyczny na instrumentach.

>>>GALERIA<<<

I GMINNY KONKURS PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ Pokaż galerie

Gminny_Dzien_Seniora_2018_01
Gminny_Dzien_Seniora_2018_01
Gminny_Dzien_Seniora_2018_02
Gminny_Dzien_Seniora_2018_02
Gminny_Dzien_Seniora_2018_03
Gminny_Dzien_Seniora_2018_03
Gminny_Dzien_Seniora_2018_04
Gminny_Dzien_Seniora_2018_04
Gminny_Dzien_Seniora_2018_05
Gminny_Dzien_Seniora_2018_05
Gminny_Dzien_Seniora_2018_06
Gminny_Dzien_Seniora_2018_06
Gminny_Dzien_Seniora_2018_07
Gminny_Dzien_Seniora_2018_07
Gminny_Dzien_Seniora_2018_08
Gminny_Dzien_Seniora_2018_08
Gminny_Dzien_Seniora_2018_09
Gminny_Dzien_Seniora_2018_09
Gminny_Dzien_Seniora_2018_10
Gminny_Dzien_Seniora_2018_10
Gminny_Dzien_Seniora_2018_11
Gminny_Dzien_Seniora_2018_11
Gminny_Dzien_Seniora_2018_12
Gminny_Dzien_Seniora_2018_12
Gminny_Dzien_Seniora_2018_13
Gminny_Dzien_Seniora_2018_13
Gminny_Dzien_Seniora_2018_14
Gminny_Dzien_Seniora_2018_14
Gminny_Dzien_Seniora_2018_15
Gminny_Dzien_Seniora_2018_15
Gminny_Dzien_Seniora_2018_16
Gminny_Dzien_Seniora_2018_16
Gminny_Dzien_Seniora_2018_17
Gminny_Dzien_Seniora_2018_17

23 października w bibliotece gminnej odbyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego p.t. "A BIAŁO – CZERWONA DUMNIE POWIEWA". Konkurs ten rozpoczął działania biblioteki związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i skierowany był do uczniów klas I – III szkół podstawowych z terenu Gminy Maków. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie płaskiej pracy plastycznej przedstawiającej takie momenty w życiu społeczności, w których prezentacja naszych barw narodowych ma szczególny wyraz: narodowe święta i ich celebrowanie w szkole i środowisku, wydarzenia sportowe i inne.

Uczestnicy Konkursu otrzymali nagrody, dyplomy oraz słodki upominek.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy

Konkurs_plastyczny_w_bibliotece_2018_03
Konkurs_plastyczny_w_bibliotece_2018_03
Konkurs_plastyczny_w_bibliotece_2018_04
Konkurs_plastyczny_w_bibliotece_2018_04
Konkurs_plastyczny_w_bibliotece_2018_05
Konkurs_plastyczny_w_bibliotece_2018_05
Konkurs_plastyczny_w_bibliotece_2018_06
Konkurs_plastyczny_w_bibliotece_2018_06
Konkurs_plastyczny_w_bibliotece_2018_07
Konkurs_plastyczny_w_bibliotece_2018_07
Konkurs_plastyczny_w_bibliotece_2018_01
Konkurs_plastyczny_w_bibliotece_2018_01
Konkurs_plastyczny_w_bibliotece_2018_02
Konkurs_plastyczny_w_bibliotece_2018_02